Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Produkcja zwierzęca

 krowy1Podstawowym kierunkiem działalności Ośrodka jest:

* hodowla bydła mlecznego z dużym dolewem krwi HF,

*uzyskiwanie materiału męskiego drogą transferu zarodków od matek buhajów we własnej Wychowalni Buhajów.

Podstawowym celem Ośrodka na najbliższe lata jest:

* zwiększenie stada podstawowego krów z dolewem krwi HF,

* wzrost produkcji jednostkowej,

* intensyfikacja sprzedaży jałówek cielnych i buhajków hodowlanych

W 1988 roku rozpoczęty został program hodowlany MOET (Multiple Ovulation and Embryo Transfer) opracowany przez Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu pod kierownictwem prof. Zygmunta Reklewskiego, tworząc Otwarte Centrum Genetycznego Doskonalenia Bydła w Gajewie. Program opiera się na wykorzystaniu możliwości transferu zarodków. Embriotransfer umożliwia przyspieszenie i zwiększenie zakresu postępu genetycznego, a co za tym idzie - uzyskanie wielu osobników o najlepszych cechach w krótkim czasie. W programie tym, używane są czołowe buhaje HF z USA, Kanady, Holandii, Niemiec, Francji i Anglii. Jednym z efektów działalności OCGDB było utworzenie w latach 1991-1992 obory testowej krów pierwiastek, które w pierwszej laktacji dały średnią wydajność tej obory – 6 457 kg mleka 274 kg tłuszczu przy 4,24% tłuszczu.

W latach 1990-1992 sprzedanych do Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt zostało 78 sztuk buhajów, których ocena na podstawie sióstr i półsióstr ukazała się w 1994 i 1995 r.

W 2016 roku średnia wydajność mleka od krowy wynosiła 10.100 kg przy 4,0 % tłuszczu i 3,26 % białka.

Aktualne stado podstawowe liczy około 200 krów rasy polskiej holsztyńsko – fryzyjskiej, z których wywodzą się matki buhajów. Od matek tych pozyskuje się zarodki.