Podstawowym kierunkiem działalności Ośrodka jest:
* hodowla bydła mlecznego z dużym dolewem krwi HF,
*uzyskiwanie materiału męskiego drogą transferu zarodków od matek buhajów we własnej Wychowalni Buhajów.
Podstawowym celem Ośrodka na najbliższe lata jest:
* zwiększenie stada podstawowego krów z dolewem krwi HF,
* wzrost produkcji jednostkowej,
* intensyfikacja sprzedaży jałówek cielnych i buhajków hodowlanych
W 1988 roku rozpoczęty został program hodowlany MOET (Multiple Ovulation and Embryo Transfer) opracowany przez Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu pod kierownictwem prof. Zygmunta Reklewskiego, tworząc Otwarte Centrum Genetycznego Doskonalenia Bydła w Gajewie. Program opiera się na wykorzystaniu możliwości transferu zarodków. Embriotransfer umożliwia przyspieszenie i zwiększenie zakresu postępu genetycznego, a co za tym idzie - uzyskanie wielu osobników o najlepszych cechach w krótkim czasie. W programie tym, używane są czołowe buhaje HF z USA, Kanady, Holandii, Niemiec, Francji i Anglii. Jednym z efektów działalności OCGDB było utworzenie w latach 1991-1992 obory testowej krów pierwiastek, które w pierwszej laktacji dały średnią wydajność tej obory – 6 457 kg mleka 274 kg tłuszczu przy 4,24% tłuszczu.
W latach 1990-1992 sprzedanych do Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt zostało 78 sztuk buhajów, których ocena na podstawie sióstr i półsióstr ukazała się w 1994 i 1995 r.
W 2016 roku średnia wydajność mleka od krowy wynosiła 10.100 kg przy 4,0 % tłuszczu i 3,26 % białka.
Aktualne stado podstawowe liczy około 200 krów rasy polskiej holsztyńsko – fryzyjskiej, z których wywodzą się matki buhajów. Od matek tych pozyskuje się zarodki.