Ośrodek Hodowli Zarodowej "Gajewo" Sp. z o.o. jest jedną z 38 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej wyszczególnionych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadzór właścicielski nad działalnością spółki sprawuje Krajowy Osrodek Wsparcia Rolnictwa.
Spółka posiada trzy działy produkcji:
- produkcja roślinna,
- chów i hodowla zarodowa bydła,,
- produkcja i sprzedaż energii elektrycznej z własnej biogazowni rolniczej w Tragaminie.
Spółka gospodaruje na powierzchni 1100 ha.
16 listopada 2018 r. spółka założyła Klaster energyREGION Gajewo, który otrzymał Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii.
HISTORIA
Zarządzeniem Ministra Rolnictwa z dnia 11 lipca 1957 r. powstało Przedsiębiorstwo pod nazwą „Zespół Hodowli Zarodowej Gajewo”, z siedzibą w Gajewie. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa była hodowla zarodowa bydła rasy nizinno czarno-białej oraz prowadzenie, związanej z hodowlą, gospodarki rolnej. Z dniem 1 kwietnia 1958 r. zarządzeniem Ministra Rolnictwa z dnia 15 marca 1958 r. Przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej w Gajewie. Początkowo w skład Przedsiębiorstwa wchodziły dwa Zakłady: Gajewo III i Tragamin. W 1962 r. przyłączono Zakład Kałdowo a w 1963 r. Zakład Gajewo I. Zarządzeniem Ministra Rolnictwa w 1993 r. następuje likwidacja POHZ w Gajewie. Decyzją Dyrektora Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Warszawie zostaje on przejęty przez Agencję SP i przyjmuje nazwę: Ośrodek Hodowli Zarodowej Skarbu Państwa w Gajewie. Z dniem 10 czerwca 1995 r. na bazie dotychczasowego OHZ SP w Gajewie powstaje Ośrodek Hodowli Zarodowej „Gajewo” Sp. z o.o. W skład Spółki obecnie wchodzi gospodarstwo rolne w Tragaminie i siedziba spółki w Kałdowie.
OFERTA HANDLOWA
- sprzedaż płodów rolnych,
- sprzedaż buhajów hodowlanych rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, jałówek cielnych, krów pierwiastek
PONADTO SPÓŁKA PROWADZI
- skup substratów do biogazowni rolniczej